The MCR10EZPJ5R6 is a 5.6 ohm, 150V, 5% tolerance, 125mW power dissipation, lead free chip resistor from Rohm. It is packaged in the 0805 case code, with a height of 0.024inch, length of 0.079inch, and width of 0.049inch. This resistor is RoHS compliant and features automotive AEC-Q200 qualification.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Rohm MCR10EZPJ5R6 technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Height | 0.024inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.079inch |
| Max Power Dissipation | 125mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Resistance | 5.6R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MCR10 |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 150V |
| Width | 0.049inch |