The Rubycon 200LEX12MEFC10X9 is a 12uF electrolytic capacitor rated for 200VDC with a tolerance of 20%. It features a radial termination style and a through hole mounting type. The capacitor has a cylindrical can construction with a terminal pitch of 5mm. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Rubycon 200LEX12MEFC10X9 technical specifications.
| Capacitance | 12uF |
| Voltage | 200VDC |
| Tolerance | 20% |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 88mA |
| Leakage Current | 196@1Min|73@5MinuA |
| Lifetime | 4000h |
| Size | 10 X 9mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |