Rubycon 63MXG12000MEFCSN35X45 technical specifications.
| Capacitance | 12mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Height | 45mm |
| Height - Seated (Max) | 1.85inch |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 4.75A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MXG |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |