The CL05A473KONC is a 0402 ceramic chip capacitor from Samsung, featuring a capacitance of 0.047uF with a tolerance of 10%. It operates within a temperature range of -55°C to 85°C and is suitable for surface mount applications. This capacitor has a DC rated voltage of 16VDC and a dielectric of X5R. It is constructed with a flat construction and has a pad termination style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Samsung CL05A473KONC technical specifications.
| Capacitance | 0.047uF |
| Voltage | 16VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | X5R |
| DC Rated Voltage | 16VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Package/Case | 0402 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.5mm |