The CL05B473KONB is a 0402 ceramic capacitor from Samsung with a capacitance of 0.047uF and a voltage rating of 16VDC. It has a tolerance of 10% and a dielectric of X7R. The capacitor is designed for surface mount applications and has a minimum operating temperature of -55C and a maximum operating temperature of 125C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Samsung CL05B473KONB technical specifications.
| Capacitance | 0.047uF |
| Voltage | 16VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | X7R |
| DC Rated Voltage | 16VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Package/Case | 0402 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.5mm |