Samsung CL05C2R5CB5NCNC technical specifications.
| Capacitance | 2.5pF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Length | 0.039inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CL |
| Thickness | 0.022inch |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.02inch |