The CL10B102KC8NNNC is a 100V ceramic capacitor with a capacitance of 1nF and a tolerance of 10%. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is constructed with a flat construction and has a dielectric of X7R. It is lead free and RoHS compliant, packaged in a 0603 case with a length of 1.6mm and a height of 0.8mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Samsung CL10B102KC8NNNC technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Series | CL |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 100V |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |