The CL10B103KA8NNNC is a 10nF ceramic capacitor with a 25V voltage rating, X7R dielectric, and 10% tolerance. It is constructed with ceramic material and has a 0603 package size. The capacitor is surface mountable and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Samsung CL10B103KA8NNNC technical specifications.
| Capacitance | 10nF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 0.8mm |
| Length | 1.6mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Series | CL |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |