Samsung CL10B103KB8NFNC technical specifications.
| Capacitance | 10nF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 0.8mm |
| Length | 0.063inch |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Series | CL |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 0.031inch |