The CL10B105KA8NNNL is a 1uF multilayer ceramic capacitor with a 25V voltage rating and X7R dielectric. It has a 10% tolerance and is available in a 0603 package type. The capacitor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1uF |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 0.8mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Series | CL |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 25V |