Samsung CL10B474KP8NNND technical specifications.
| Capacitance | 470nF |
| Package/Case | 0603 |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Series | CL |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Width | 0.031inch |