The CL10B683KB8NFNC is a 68nF multilayer ceramic capacitor from Samsung with a 50V voltage rating and 10% tolerance. It has a 0603 package and is constructed with a flat, X7R dielectric. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Samsung CL10B683KB8NFNC technical specifications.
| Capacitance | 68nF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 0.8mm |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CL |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 0.031inch |