The CL10B683KO8NFNC is a 16V ceramic capacitor with a capacitance of 68nF and a tolerance of 10%. It is designed for surface mount applications and has a package type of 0603. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and available in a cut tape packaging format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Samsung CL10B683KO8NFNC technical specifications.
| Capacitance | 68nF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CL |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 16V |
| Width | 0.031inch |