The CL10B683KO8SFNC is a 16V ceramic capacitor with a capacitance of 68nF and a tolerance of 10%. It has a X7R dielectric and is constructed in a flat, 0603 package. The capacitor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging with 4000 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Samsung CL10B683KO8SFNC technical specifications.
| Capacitance | 68nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | X7R |
| Features | Soft Termination |
| Height | 0.8mm |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Series | CL |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 16V |
| Width | 0.031inch |