Samsung CL10C101FB8NNNC technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.8mm |
| Length | 1.6mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CL |
| Tolerance | 1% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |