The CL10C122JB8NNNC is a 1.2nF ceramic capacitor with a 50V voltage rating and a C0G dielectric. It has a 0603 package size and is designed for surface mount applications. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and available in a cut tape packaging format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Samsung CL10C122JB8NNNC technical specifications.
| Capacitance | 1.2nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.8mm |
| Length | 0.063inch |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Series | CL |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.031inch |