Samsung CL10C272JB8NFNC technical specifications.
| Capacitance | 2.7nF |
| Package/Case | 0603 |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CL |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 0.031inch |