| Capacitance | 1uF |
| Case Code (Imperial) | 0504 |
| Case Code (Metric) | 1410 |
| Package/Case | 0504 |
| Circuit Type | Isolated |
| Construction | Flat |
| Depth | 1mm |
| Dielectric | X5R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.022inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.37mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Capacitors | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CL |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| Width | 0.039inch |