The CL21B684KPFNNNF is a 0805 ceramic chip capacitor from Samsung with a capacitance of 0.68uF and a voltage rating of 10VDC. It has a tolerance of 10% and a dielectric of X7R. The capacitor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Samsung CL21B684KPFNNNF technical specifications.
| Capacitance | 0.68uF |
| Voltage | 10VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | X7R |
| DC Rated Voltage | 10VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Package/Case | 0805 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 1.25mm |