Samsung CL21C102JCFNNNE technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Package/Case | 0805 |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Length | 2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Series | CL |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |