Samsung CL21C103JBFNFNE technical specifications.
| Capacitance | 10nF |
| Package/Case | 0805 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 0.079inch |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CL |
| Thickness | 0.053inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 0.049inch |