Samsung CL21C152JBFNNNE technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Package/Case | 0805 |
| Product Length (mm) | 2 |
| Product Depth (mm) | 1.25 |
| Product Height (mm) | 1.25 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 2 X 1.25 X 1.25 |
| Capacitance | 0.0015uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 5% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Cage Code | 7243F |