The CL21C152JBFNNNG is a 1.5nF ceramic capacitor with a 5% tolerance and a 50V voltage rating. It is a multilayer ceramic (MLCC) capacitor with a C0G dielectric and is packaged in an 0805 case. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is lead-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Samsung CL21C152JBFNNNG technical specifications.
| Capacitance | 1.5nF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Dielectric | C0G |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CL |
| Thickness | 0.053inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 0.049inch |