The CL21C2R4CBANNNC is a 2.4pF ceramic capacitor with a 50V voltage rating, packaged in an 0805 case. It has a C0G dielectric and is constructed in a flat, multilayer ceramic (MLCC) design. The capacitor is surface mountable and has a maximum operating temperature of 125°C, with a minimum operating temperature of -55°C. It is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Samsung CL21C2R4CBANNNC technical specifications.
| Capacitance | 2.4pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.65mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Series | CL |
| Thickness | 0.03inch |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.049inch |