The CL21C470JCANNNC is a 47pF multilayer ceramic capacitor with a C0G dielectric and a 100V voltage rating. It is available in an 0805 package and is designed for surface mount applications. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and is packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Samsung CL21C470JCANNNC technical specifications.
| Capacitance | 47pF |
| Package/Case | 0805 |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Series | CL |
| Thickness | 0.03inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.049inch |