The CL21CR82CBANNNC is a 2-terminal ceramic capacitor from Samsung with a capacitance of 8.2nF and a DC rated voltage of 50V. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is packaged in an 0805 package type with dimensions of 1.25mm width, 2mm length, and 0.65mm height.