Samsung CL31B103KHFNNNE technical specifications.
| Capacitance | 10nF |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 1206 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 1.25mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CL |
| Thickness | 0.055inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 630V |
| Voltage Rating | 630V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 0.063inch |