Samsung CL31B222KCCNNNC technical specifications.
| Capacitance | 2.2nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 0.85mm |
| Length | 3.2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Series | CL |
| Thickness | 0.039inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 100V |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.063inch |