Samsung CL31B475KPHNNNE technical specifications.
| Capacitance | 4.7uF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 1.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Series | CL |
| Thickness | 0.071inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 10V |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Width | 0.063inch |