Samsung CL31C271JGFNNNE technical specifications.
| Capacitance | 270pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 1.25mm |
| Length | 3.2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Series | CL |
| Thickness | 0.055inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Width | 0.063inch |