Samsung CL31C680KBCNBNC technical specifications.
| Capacitance | 68pF |
| Package/Case | 1206 |
| Circuit Type | Isolated |
| Construction | Flat |
| Contact Plating | Tin |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height - Seated (Max) | 0.039inch |
| Length | 0.126inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Capacitors | 4 |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CL |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Termination | Wraparound |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.063inch |