Samsung CL31F106ZPENNNE technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 1206 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | Y5V |
| Height | 1.1mm |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CL |
| Thickness | 0.049inch |
| Tolerance | 80% |
| Voltage | 10V |
| Voltage Rating | 10V |
| Width | 0.063inch |