The SC1C477M08010VR289 is a 470uF surface mount electrolytic capacitor with a voltage rating of 16VDC and a tolerance of 20%. It has a ripple current of 307 and a leakage current of 75.2 microamps after two minutes. The capacitor is constructed with a cylindrical shape and has a size of 8 x 10. It operates over a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Samwha SC1C477M08010VR289 technical specifications.
| Capacitance | 470uF |
| Voltage | 16VDC |
| Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 307mA |
| Leakage Current | 75.2@2MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 8 X 10mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Surface Mount |
| Construction | Cylindrical |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |