Sanyo 20SVP47M technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | E |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 8mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 45mR |
| Height | 6.9mm |
| Leakage Current | 188uA |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 1.89A |
| Ripple Current (AC) | 1.89A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SVP |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 20V |
| Voltage Rating | 20V |
| DC Rated Voltage | 20V |
| Width | 8.3mm |