Schaffner EH28-5.0-02-1M1 technical specifications.
| DC Current | 5A |
| DC Resistance (DCR) | 27mR |
| Depth | 29mm |
| Height | 22.9mm |
| Inductance | 1.1mH |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 24mm |
| Length | 28mm |
| Max Current Rating | 5A |
| Max DC Current | 5A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 400Hz |
| Series | EH |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 10kHz |
| Tolerance | 30% |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| Width | 28mm |