Schaffner FN2010-16-07 technical specifications.
| Current | 16A |
| Current Rating | 16A |
| Depth | 71mm |
| Frequency | 60Hz |
| Height | 29.3mm |
| Inductance | 700uH |
| Leakage Current | 400uA |
| Length | 46.6mm |
| Max Current Rating | 16A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mount | Chassis Mount, Chassis |
| Number of Phases | 1 |
| Operating Frequency | 0 to 400 Hz |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 1MR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FN 2010 |
| Termination | Wire Leads |
| Voltage Rating (AC) | 250V |