Schaffner FN2412-16-44 technical specifications.
| Approvals | UL, CSA |
| Current | 16A |
| Current Rating | 16A |
| Depth | 93mm |
| Frequency | 400Hz |
| Height | 73mm |
| Leakage Current | 3.4mA |
| Length | 154mm |
| Max Current Rating | 16A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Phases | 1 |
| Operating Frequency | 0 to 400 Hz |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP20 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FN 2412 |
| Termination | Terminal Block |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Wire/Cable Gauge | 8AWG |