Schaffner RD7127-10-14M0 technical specifications.
| Current Rating | 10A |
| DC Current | 10A |
| DC Resistance (DCR) | 33.5mR |
| Depth | 70.5mm |
| Diameter | 70mm |
| Height | 1.594inch |
| Inductance | 14mH |
| Lead Diameter | 1.4mm |
| Lead/Base Style | Pin |
| Length | 70.5mm |
| Max Current Rating | 10A |
| Max DC Current | 10A |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | RD |
| Termination | Wire |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 50% |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 850V |
| Width | 2.756inch |