Schneider A314XBX48P-12D technical specifications.
| Coil Current | 100mA |
| Coil Resistance | 120R |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Max Current Rating | 16A |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 277V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |