The A314XCX48P-12D is a 3PDT electromechanical relay with a 12V DC coil voltage rating and a maximum operating temperature range of -40°C to 65°C. It features a contact current rating of 10A and a maximum voltage rating of 220V DC or 277V AC. The relay has a socket mount and measures 57.9mm in length and 35.3mm in width.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Schneider A314XCX48P-12D technical specifications.
| Coil Current | 100mA |
| Coil Resistance | 120R |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Current Rating | 16A |
| Length | 57.9mm |
| Max Current Rating | 16A |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 277V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mount | Socket |
| Throw Configuration | 3PDT |
| Width | 35.3mm |