Electromechanical-Contactor Relay 125VDC 10A DPDT(44.96x56.9x57.9)mm DIN Rail Control Relay
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 125 |
| Contact Current Rating | 110A |
| Current Rating | 10A |
| Depth | 57mm |
| Length | 58mm |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 4 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CA3K |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | DPST |
| Width | 45mm |
| RoHS | Compliant |