
TeSys D contactor - 4P(4 NO) - AC-1 - 440 V 32 A - 110 V AC 50/60 Hz coil
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Voltage (AC) | 110V |
| Contact Current Rating | 32A |
| Depth | 97mm |
| Length | 91mm |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -5°C |
| Number of Poles | 4 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LC1 |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | 4P |
| Width | 45mm |
| RoHS | Compliant |