TeSys D contactor - 4P(4 NO) - AC-1 - 440 V 40 A - 115 V AC 50/60 Hz coil
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Current Rating | 40A |
| Depth | 99mm |
| Length | 91mm |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -5°C |
| Number of Poles | 4 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | 4P |
| Width | 45mm |
| RoHS | Compliant |