
Thermal Magnetic Circuit Breaker, 1 Pole(s), 20A, 240VAC, GREEN
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Type | Toggle |
| Package/Case | 120 |
| Current Rating | 20A |
| Depth | 2.98inch |
| Length | 6.78inch |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | QOU |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating (AC) | 240V |
| DC Rated Voltage | 48V |
| Width | 0.75inch |
| RoHS | Compliant |