
The TDR782XDXA-110A is a time delay relay from Schneider with a maximum operating temperature of 60°C and a minimum operating temperature of -20°C. It has a maximum current rating of 3A and can be powered by an operating supply voltage of 120V. The relay has a package quantity of 10 and is available in a 100-pin package with a termination of quick connect. It is designed for socket mount on a DIN rail and has a throw configuration of 4PDT with a contact material of silver.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schneider TDR782XDXA-110A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, CE |
| Package/Case | 100 |
| Coil Voltage (AC) | 110V |
| Contact Material | Silver |
| Depth | 59.54mm |
| Length | 27mm |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Socket, DIN Rail |
| Number of Contacts | 4 |
| Operating Supply Voltage | 120V |
| Package Quantity | 10 |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | 4PDT |
| Weight | 43g |
| Width | 21mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schneider TDR782XDXA-110A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.