Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schneider XCMD2110M12 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Style | Top Plunger |
| Termination Style | Connector |
| Mounting | Panel Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Product Length (mm) | 30 |
| Product Depth (mm) | 16 |
| Product Height (mm) | 50 |
| Product Weight (g) | 85 |
| Type | Compact |
| Switch Configuration | N.O./N.C. |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Max Current Rating | 1.5@240VACA |
| Max AC Voltage Rating | 240V |
| Max DC Voltage Rating | 250V |
| Electrical Life | 5000000Cycles |
| Mechanical Life | 10000000Cycles |
| Device Type | Linear |
| Operating Force | 8.5(Min)N |
| Operating Speed | 0.5m/s |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Cage Code | FA3L0 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8536509055 |
| Schedule B | 8536509055 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Schneider XCMD2110M12 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.