Industrial Pressure Sensor 0bar to 13.8bar
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Operating Pressure Range | 0bar to 13.8bar |
| Maximum Overload Pressure | 400psi |
| Accuracy | ±1% |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Max Operating Supply Voltage | 33V |
| Min Operating Supply Voltage | 8V |
| Port Type | Male |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Connector |
| IP Rating | IP65 |
| Media | Air|Liquid |
| Response Time | 5ms |
| Maximum Output Current | 20mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 24V |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |