
The Schneider XS518B1PAM12 is an inductive proximity sensor module with a sensing distance range of 2 to 7 mm and a PNP output type. It operates within a temperature range of -25 to 70°C and can be supplied with a voltage between 12 and 24V. The module is mounted on a panel and has a typical operating supply voltage of 15 to 18V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schneider XS518B1PAM12 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Length (mm) | 50.2 |
| Package Width (mm) | 27.7 |
| Package Height (mm) | 24 |
| Mounting | Panel |
| Module/IC Classification | Module |
| Type | Inductive |
| Switching Mode | NO |
| Sensing Distance Range | 2 to 7mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 5mm |
| Max Operating Supply Voltage | 24V |
| DC Supply Voltage | 12 to 24V |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Supply Voltage | 12V |
| Typical Operating Supply Voltage | 15|18V |
| Cage Code | FA3L0 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Schneider XS518B1PAM12 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.