The Schneider XS7C1A1PAL01M12 is an inductive proximity sensor module with a sensing distance range of 15 to 50mm. It operates on a DC supply voltage of 12 to 24V and has a PNP output type. The module is designed to operate within a temperature range of -25°C to 70°C. The body material is PBT with a rectangular style and connector terminals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Module/IC Classification | Module |
| Type | Inductive |
| Switching Mode | NO |
| Sensing Distance Range | 15 to 50mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 15mm |
| Max Operating Supply Voltage | 24V |
| DC Supply Voltage | 12 to 24V |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Response Frequency | 1000Hz |
| Hysteresis | 1% to 15% |
| Body Material | PBT |
| Body Style | Rectangular |
| Terminal Type | Connector |
| Min Operating Supply Voltage | 12V |
| Typical Operating Supply Voltage | 15|18V |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |