This inductive proximity sensor module has a switching mode of NO and a sensing distance range of 7 to 15cm. It operates at a DC supply voltage of 12 to 24V and has a response frequency of 1000Hz. The module is constructed with a PBT body and has a rectangular style. It is designed to operate within a temperature range of -25 to 70 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Module/IC Classification | Module |
| Type | Inductive |
| Switching Mode | NO |
| Sensing Distance Range | 7 to 15mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 10mm |
| Max Operating Supply Voltage | 24V |
| DC Supply Voltage | 12 to 24V |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Response Frequency | 1000Hz |
| Hysteresis | 1% to 15% |
| Body Material | PBT |
| Body Style | Rectangular |
| Terminal Type | Connector |
| Min Operating Supply Voltage | 12V |
| Typical Operating Supply Voltage | 15|18V |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |